O FAKULTETU

OSNIVANJE
Pravni fakultet Univerziteta Union u Beogradu osnovan je 2001. godine a prva generacija studenata upisana je 2002. godine. Fakultet ima više od dve decenije dugu tradiciju uspešnog obavljanja delatnosti visokog obrazovanja u oblasti prava i prepoznaje se po modernom načinu izučavanja pravnih disciplina koji uključuje spoj teorijske i praktične nastave. Na Fakultetu se pored standardnih pravnih disciplina izučavaju i moderne discipline kao što su pravo Evropske unije, medijsko pravo, medicinsko pravo, ekološko pravo, medijacija, potrošačko pravo, pravo interneta, antidiskriminaciono pravo, prava deteta i dr. Studijski programi su koncipirani u skladu sa potrebama savremenog društva, a u nastavi se podstiče istraživački duh studenata i razvoj njihovih intelektualnih potencijala. Visokokvalitetnu i modernu nastavu na Fakultetu, pored kvalitetnog studijskog programa koji se kontinuirano unapređuje i harmonizuje sa studijskim programima u Evropi i svetu, obezbeđuju i kompetentni nastavnici i saradnici koji su dokazani stručnjaci u pravnoj teoriji i/ili praksi.




MISIJA
Fakultet nastoji da pripremi svoje studentkinje i studente da odgovorno i profesionalno obavljaju pravne poslove ističući se u poslovnom okruženju. Misija Fakulteta jeste školovanje vrhunskih profesionalaca u svim pravničkim profesijama koji će časno obavljati svoje poslove i učestvovati u izgrađivanju prava i pravnih institucija u društvu.
Fakultet je, po kvalitetu studijskih programa koje realizuje i naučnoistraživačkom radu, postao akademski centar poznat kako u nacionalnim, tako i u međunarodnim okvirima. Naši nastavnici i saradnici, na osnovu kompetentnosti u naučnim oblastima za koje su birani i izuzetnih referenci stečenih kako na nacionalnim tako i na prestižnim univerzitetima u inostranstvu, aktivni su u procesima razvoja Srbije i regiona.




OSNOVNE VREDNOSTI
Prenoseći studentima pravnička znanja i veštine i pripremajući ih za pravničku profesiju, Fakultet kroz sve svoje aktivnosti nastoji da promoviše osnovne vrednosti demokratske političke kulture – pre svega kulturu tolerancije, argumentovanog dijaloga i etičkog postupanja. Fakultet je posvećen negovanju akademskih i naučnih sloboda. U svakodnevnom radu Fakulteta podstiče se razmena mišljenja, ideja i kultura naučnog rada među zaposlenima i studentima. Fakultet stimuliše kreativnost i inovativnost studenata i otvoren je i spreman da podrži njihove ideje i inicijative.




POLITIKA JEDNAKIH MOGUĆNOSTI
PFUUB ne vrši diskriminaciju studenata, nastavnika i zaposlenih po bilo kom osnovu uključujući osnove rase, nacionalnosti, vere, pola, rođenja, društvenog porekla, seksualne orijentacije, političkog opredeljenja, imovinskog stanja, kulture, jezika, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta.
U skladu sa politikom afirmativnih mera PFUUB, jedan pripadnik/ca romske nacionalne manjine koji uspešno položi prijemni ispit, oslobađa se obaveze plaćanja školarine i drugih naknada u toku školovanja. Pored propisane dokumentacije, kandidati prilažu i preporuku Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine.




VRSTE STUDIJA
Fakultet vrši upis na:
- Studije prvog stepena – osnovne akademske studije prava
- Studije drugog stepena –kroz dva studijska programa (master akademske studije prava i program na engleskom jeziku Contemporary Legal Studies)
- Studije trećeg stepena – doktorske akademske studije prava




MEĐUNARODNA SARADNJA I NAUČNI PROJEKTI
Fakultet ostvaruje intenzivnu međunarodnu saradnju sa inostranim akademskim institucijama u okviru programa osnovnih i postdiplomskih studija, međunarodnih projekata, međunarodnih konferencija i Erazmus + programa mobilnosti nastavnika i studenata. Fakultet je član Evropske organizacije za javno pravo (European Public Law Organization – EPLO) čije su članice države i brojni evropski univerziteti, i deo je akademske mreže OLA (Observatory for Local Autonomy) koja se bavi savremenim pitanjima lokalne samouprave. Nastavnici i saradnici Fakulteta aktivno učestvuju kao istraživači na većem broju nacionalnih, regionalnih i međunarodnih projekata.




STUDENTSKA PRAKSA
PFUUB tokom studija organizuje različite oblike studentske prakse. U mnogim slučajevima uspešan završetak prakse studentima je pružio priliku za volontiranje, ali i radno angažovanje po okončanju studija. Studenti završnih godina studija u prilici su da izaberu praksu u trajanju od najmanje deset radnih dana u beogradskim osnovnim sudovima, Višem sudu, Privrednom sudu i Prekršajnom sudu u Beogradu, u Gradskom javnom pravobranilaštvu, advokatskim kancelarijama, kancelarijama javnih izvršitelja, javnih beležnika, Zaštitnika građana i u bankama.




PRAVNE KLINIKE
Na Fakultetu od 2006. godine radi Pravna klinika, u okviru koje se realizuju brojni programi obuke studenata u pravničkim veštinama. Na časovima obuke studenti obnavljaju znanja stečena na određenim pravnim predmetima i dalje ih proširuju primenom interaktivnih metoda, kroz praktičan rad u odgovarajućim oblastima materijalnog i procesnog prava. Studenti tokom obuke razvijaju i veštine komunikacije i vođenja pravnog intervjua, veštine pisanja pravnih dokumenata (podnesaka, stručnih mišljenja i sl) i primene pravila pravne etike. Program obuke uključuje i učešće stručnjaka iz prakse, kao i saradnju sa relevantnim institucijama. Nakon završene obuke, uz superviziju advokata i predmetnih nastavnika, studenti mogu građanima pružati primarnu pravnu pomoć.




ALUMNI
Alumni organizacija Fakulteta održava kontakt sa svršenim studentima koji prilikom diplomiranja ostave svoje kontakt podatke. Alumni organizacija pomaže studentima u pronalaženju posla tako što ih obaveštava o otvorenim pozicijama i konkursima. Takođe, brojni poslodavci se obraćaju Fakultetu u potrazi za kvalitetnim diplomiranim studenatima pa ova organizacija ima ulogu i u povezivanju bivših studenata i poslodavaca. Pored toga, Alumni organizacija inicira i učestvuje u sprovođenju drugih aktivnosti posebno namenjenih alumnistima Fakulteta, kao što su predavanja eminentnih stručnjaka iz različitih pravnih oblasti.




IZDAVAŠTVO
Pored nastavne, Fakultet ima bogatu izdavačku delatnost kojom doprinosi razvoju pravne misli. Fakultet ima sopstvena izdanja udžbenika čiji su autori predmetni profesori, a koji predstavljaju materiju za polaganje ispita. Fakultet ima izdanja monografija, priručnika i komentara zakona.
Naučni časopis Pravni zapisi osnovan je 2010. godine kao časopis PFUUB. Ima kategoriju vodećeg nacionalnog časopisa (M24) u oblasti Pravo i političke nauke. Redakcija časopisa, kao i njegov Savet, međunarodnog su karaktera. Časopis Pravni zapisi indeksiran je u bazama SCOPUS, HeinOnline, ERIH PLUS, Serbian Citation Index (SCIndex), Directory of Open Access Journals (DOAJ), Central and Eastern European Online Library (CEEOL), Sherpa Romeo, EBSCO Discovery Service.




PROSTOR
U cilju obezbeđivanja odgovarajućih uslova rada nastavnom osoblju i studentima, na Fakultetu se naročita pažnja poklanja efikasnosti funkcionisanja pratećih službi, naročito biblioteke, studentske službe, IT službe i skriptarnice.
Nastava se održava u novim, modernim učionicama i salama koje su opremljene savremenom tehnikom za video i Power Point prezentacije.
Fakultet se nalazi na Novom Beogradu i raspolaže sa preko 1500 kvadratnih metara prostora.










BIBLIOTEKA I ČITAONICA
Studenti imaju na raspolaganju biblioteku koja broji preko 12.000 naslova i čitaonicu sa 60 mesta za učenje koja je otvorena za studente tokom čitave godine. Bibliotečki fond se kontinuirano uvećava putem kupovine, poklona i razmene sa bibliotekama iz zemlje i inostranstva. Fond je naročito bogat literaturom na nemačkom jeziku, zahvaljujući saradnji sa nemačkim i švajcarskim fakultetima i drugim institucijama.





