NAUČNI PROJEKTI

Nastavnici i saradnici Fakulteta učestvuju kao istraživači na većem broju nacionalnih, regionalnih i međunarodnih naučnih projekata.

Projekti koje finansira Fond za nauku Republike Srbije

> Fakultet učestvuje u sprovođenju projekta MIND – Monitoring i indeksiranje mira i bezbednosti na Zapadnom Balkanu (2022-2025) koji finansira Fond za nauku Republike Srbije u okviru programa IDEJE. Ovaj projekat se sprovodi u saradnji s Fakultetom organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu i Fakultetom političkih nauka Univerziteta u Beogradu, koji je i nosilac projekta. Opšti cilj projekta MIND je da pruži doprinos konsolidaciji mira i bezbednosti na Zapadnom Balkanu kroz inovativna, kontekstualno osetljiva i metodološki mešovita istraživanja. Članovi projektog tima s PFUUB su prof. dr Violeta Beširević i prof. dr Tatjana Papić.

> Fakultet je od 2024. godine uključen u realizaciju projekta Zamišljanje Nacije: Suprotstavljeni narativi o srpskom nacionalnom identitetu u XX-XXI veku (Imagining a Nation: The Contesting Serbian National Narratives XX – XXI centuries) koji finansira Fond za nauku Republike Srbije iz sredstava Svetske banke u okviru programa Prizma. Projekat se izvodi u saradnji Pravnog fakulteta Univerziteta Union sa tri druge partnerske institucije, odnosno Etnografskim institutom SANU, Fakultetom političkih nauka, Univerziteta u Beogradu i Instituta za Filozofiju i društvenu teoriju koji je i nosilac projekta. Članovi projektnog tima sa Fakulteta su prof. dr Marko Božić i doc. dr Srđan Milošević, obojica u svojstvu rukovodilaca radnih paketa. Projekat se bavi istraživanjem različitih, međusobno konkuretnih narativa o srpskom nacionalnom identitetu u drugoj polovini XX veka, odnosno tokom socijalističkog i postsocijalističkog perioda.

 

Međunarodni projekti

> COST Action 23103Life, liberty and health: ensuring universal protection of human rights at sea (BlueRights) (2024-2028). Projekat uspostavlja međunarodnu, multidisciplinarnu, međusektorsku i međuinstitucionalnu mrežu, koja će se detaljno baviti konceptualnim i praktičnim pitanjima koja proizilaze iz potrebe da se zaštite ljudska prava na moru, i to posebno pravo na život, pravo na slobodu i pravo na zdravlje. Projekat okuplja naučnike i zainteresovane strane koji rade u ovoj oblasti, podižući svest o ljudima na moru i njihovim osnovnim pravima, razrađujući teorijski okvir unutar kojeg će se uobličiti potrebni normativni napori, usmereni kao univerzalnoj zaštiti prava na moru. Pored toga, projekat će ponuditi praktične alati za zaštitu prava na moru namenjene državama, različitim sektorima privrede i civilnom društvu.

> COST Action 22139: Justice to youth language needs: human rights undermined by an invisible disadvantage: Y-JustLang (2023-2027). Cilj ove akcije je kreiranje transnacionalne platforme za podizanje svesti o potrebi ocenjivanja i utvrđivanja jezičkih sposobnosti mladih osoba pre uključivanja u pravosudne postupke kako bi se razvio nacrt ciljanih alata za procenu fenomena koji se tipično pojavljuju u policijskim i sudskim procesima. Akcija se sastoji od nekoliko radnih grupa, doc. dr Nikola Vujičić je član dve radne grupe WG-4 – Epidemiološke karakteristike mladih prestupnika i WG-5 – Pravni okvir za sistem pravosuđa za mlade.

> COST Innovators Grant 18123: A quality assurance implementation protocol for family support services in Europe: An evidence-based and culturally informed model for professional practice (2023-2024) – dodeljen u okviru Horizon Europe našem COST Action projektu pod nazivom The Pan-European Family Support Research Network: A bottom-up, evidence-based and multidisciplinary approach. Rezultati ovog naučnog projekta će kroz niz dodatnih aktivnosti, u periodu od jedne godine, biti korišćeni u svrhu jačanja evropskih nacionalnih sistema podrške porodici. Prof. dr Jelena Arsić je rukovodilac za Srbiju, a na projektu učestvuje i prof. dr Jelena Jerinić.

> COST Action CA21120:  The History of Identity Documentation in European Nations  (HIDDEN)  (2022-2026). COST mreža Istorija dokumentacije o identitetu u evropskim nacijama  okuplja naučnike iz istorije, studija migracija, geografije, sociologije, prava, lingvistike, postkolonijalnih studija, ljudskih prava i drugih srodnih oblasti u cilju analize istorije režima ID u Evropi i šire, povezujući prošlost i sadašnjost. U kontekstu plana održivog razvoja UN u kome se navodi  da svako treba da ima pravni identitet do 2030. godine i razvoja novih oblika biometrijskih indentifikacionih dokumenata, kao što su sertifikati o vakcinaciji protiv virusa Covid-19, pravo je vreme da interdisciplinarna i multidisciplinarna grupa naučnika kritički ispita istorijske i savremene  prakse  koje su uticale ili mogu uticati na povećanje društvene nejednakosti. Rukovodilac projekta za Srbiju je prof. dr Violeta Beširević, a u projektu učestvuju i prof. dr Marko Božić i doc. dr Srđan Milošević.

> COST Action CA19143: Global Digital Human Rights Network (2020-2024). Prof. dr Violeta Beširević, rukovodilac za Srbiju, imenovana je u Upravni odbor koji upravlja projektom, a prof. dr Jelena Simić, za njenog zamenika. Za članove projektnog tima PFUUB predloženi su prof. dr Tatjana Papić, prof. dr Marko Božić i asistent Nikola Kovačević, doktorand Fakulteta. Globalna mreža za digitalna ljudska prava ima za cilj da na sistematski način istraži teorijske i praktične probleme vezane za zaštitu ljudskih prava u online kontekstu.

> COST Action 18123The Pan-European Family Support Research Network: A bottom-up, evidence-based and multidisciplinary approach (2018-2023). Projekat uspostavlja mrežu istraživača za podršku porodici iz preko 20 zemalja, koja uvažava zajedničke ciljeve država u pogledu podrške porodici i razvoja politika roditeljstva, ali prepoznaje i kulturološke specifičnosti, kao i posebnosti porodičnog konteksta. Osnovni ciljevi projekta prevashodno se vezuju za koordinaciju relevantnih istraživanja, kao i za jačanje kapaciteta postojećih sistema podrške porodici. Projekat koordinira Univerzitet u Sevilji (Španija), a u njemu učestuju prof. dr Jelena Arsić, kao rukovodilac za Srbiju i prof. dr Jelena Jerinić, kao zamenica rukovodioca za Srbiju.