Master rad predstavlja samostalan rad studenta, kojim student pokazuje da je savladao metodologiju i veštinu samostalnog pisanog postavljanja određenog pravnog pitanja, njegove obrade i sposobnost izvođenja zaključaka u skladu sa dogmatskim, istorijskim, uporednopravnim i drugim metodama koje su primerene analizi pravnih pitanja ili instituta.

U master radu se koristi naučna i stručna aparatura (navođenje literature, izvora prava, sudskih odluka, sentenci, pravnih mišljenja, načelnih stavova i slično) primerena naučnim i stručnim radovima iz oblasti prava. Ne može se odobriti odbrana master rada u kome nije korišćena inostrana literatura, koji ne sadrži prikaz i obradu zakonodavstva, a tamo gde je to potrebno, i prikaz i analizu pravosudne i upravne prakse.

STANDARDI ZA IZRADU MASTER RADA

Tehnički standardi za izradu rada:

Jezik i pismo: Srpski jezik (ćirilica ili latinica) ili drugi jezik na kome se izvodi studijski program

Obim rada: minimum 30 a maksimum 60 strana.

Format papira: A4

Margine: gornja i donja po 2,5 cm, leva 3 cm, desna 2 cm.

Vrsta slova: Times New Roman

Veličina slova: u tekstu – font 12, u fusnotama – font 10

Prored: 1,5

Ravnanje teksta: Justified

Broj primeraka: Master rad se predaje u 4 (četiri) primerka u štampanoj formi i u jednom primerku u elektronskoj formi (PDF format).

Izgled naslovne strane:

PRAVNI FAKULTET
UNIVERZITETA UNION U BEOGRADU

NASLOV MASTER RADA
– master rad –

aaaKandidat/kinja: (ime i prezime)
aaaMentor/ka: (titula,ime i prezime)

Beograd, ___________ godina

Struktura master rada

1. Sadržaj: osnovni delovi master rada – podnaslovi – brojevi strana;
  2. Skraćenice: ako se koriste u radu;
  3. Uvod: navođenje teme rada, razloga zbog kojih je student odabrao da istraži baš tu temu, pitanja koja će se obraditi u radu, kao i kratak pregled sadržaja rada po delovima rada i glavni zaključak;
  4. Glavni deo master rada: obrađuje temu rada i sadrži prikaz teorijskih (osnovne definicije) i praktičnih (ilustrativni primeri, po pravilu originalni) pitanja koja se odnose na zadatu temu. Ovaj deo teksta rada treba da bude strukturiran kroz više logičnih celina označenih odgovarajućim naslovima i podnaslovima;
  5. Zaključak: na kraju rada nalazi se zaključak u kome se iznose svi rezultati do kojih je student došao kroz izradu master rada;
  6. Literatura: spisak literature koju je student koristio pri izradi rada naveden azbučnim ili abecednim redom po prezimenima autora, sa potpunim podacima o bibliografskim jedinicama;
  7. Prilozi: ako student želi da ih prikaže.

Obavezna literatura

Student je dužan da prilikom izrade master rada koristi najmanje 15 izvora, pri čemu najmanje 10 izvora moraju biti akademske publikacije i najmanje 5 izvora mora biti na stranom jeziku. Pod izvorima literature podrazumevaju se svi publikovani izvori: monografije, udžbenici, zbornici, članci, odluke sudova, zakonodavni izvori, internet izvori, itd.

Citiranje

Navođenje izvora mora se naznačiti u fusnotama. Studentima se preporučuje da pri citiranju i navođenju izvora koriste Uputstvo za autore/ke naučnog časopisa Pravni zapisi.

ZABRANA PLAGIJATA

Master rad, kao i drugi radovi koje student izrađuje tokom studija, moraju biti originalni radovi studenta i u njihovoj izradi zabranjeno je koristiti i preuzimati tuđe naučne i druge radove bez adekvatnog navođenja izvora, odnosno koristiti ili parafrazirati tuđe argumente na način koji kod čitaoca stvara pogrešno uverenje da oni potiču od autora master rada.

Fakultet koristi softver za proveru originalnosti svakog master rada.

Postupanje studenta protivno zabrani plagijata predstavlja disciplinski prestup koji povlači odgovornost studenta u skladu sa opštim aktima Fakulteta i Univerziteta. Nastavnici i saradnici koji dođu do saznanja o tome da je prilikom izrade rada student postupao protivno zabrani plagijata, dužni su da o tome obaveste Veće za postdiplomske studije.