На Правном факултету Универзитета УНИОН у Београду од школске 2021/22. године организује се и спроводи нови акредитовани програм мастер академских студија права по чијем завршетку се стиче академски назив мастер правник.

Сврха овог студијског програма јесте да студенти унапреде опште и специфичне професионалне компетенције из одређених области права, како би на том основу успешно конкурисали за посао и испунили услове за приступ различитим правничким професијама у правосуђу, управи или привреди.

Студијски програм омогућава студентима да, према властитим потребама, учествују у креирању властитог образовања одлучујући се између различитих студијских модула, који обухватају најважније области правне струке и рада управе, правосудних органа и привредних субјеката, као и подручје еколошког права као савремене правне дисциплине. Садржај студијских модула је усаглашен са деловима програма државног правосудног стручног испита и другим стручним испитима за јавну управу, јавне бележнике или јавне извршитеље или за стицање лиценци у другим занимањима (медијатор и слично), те омогућава стицање посебних теоријских знања и практичних вештина које олакшавају полагање таквих испита. Успешно бављење правничким професијама претпоставља, поред специјализације знања у одређеној области, добро познавање функционисања целине правног система, те је зато у студијском програму остварена интеракција између различитих грана права и правних дисциплина, како би студенти, према властитим потребама и интересовањима, могли стећи увид у њихову међусобну повезаност.

Право уписа има свако лице које је завршило:

• основне четворогодишње академске студије на правном факултету у обиму од 240 ЕСПБ, или
  • основне четворогодишње студије на правном факултету по прописима који су важили пре ступања на снагу Закона о високом образовању из 2005. године, или
  • основне академске студије и остварило 240 ЕСПБ на сродном факултету друштвено-хуманистичких наука, односно завршило основне четворогодишње студије по законима који су важили пре ступања на снагу Закона о високом образовању из 2005. године, под условом да су наставни планови и програми тих факултета подударни са наставним планом и програмом Факултета у складу са општим актима Факултета

Мастер академске студије права – Листа активности, обавезних и изборних предмета

Предмети/наст. садржај АКТИВНА НАСТАВА недељно Ук. АН Група предмет/статус Остало ЕСПБ
1. П 2. В 3. ДОН 4. СИР
Мастер рад 20 300 О 30 15
УКУПНО 20 300 120 30
УКУПНО НА ЗАВРШНОЈ ГОДИНИ 8 6 4 22 600 120 60

*Листа изборних предмета студијских модула (од два предмета студент бира један):

Студијски модул – Управно право
Право локалне самоуправе
Судска контрола управе

Студијски модул – Кривично право
Прекршајно право
Право извршења кривичних санкција

Студијски модул – Међународно привредно право
Привредно право Европске уније
Међународна трговинска арбитража

Студијски модул – Правосудно организационо право
Јавнобележничка делатност
Јавноизвршитељска делатност

Студијски модул – Породично право
Имовински односи чланова породице
Породична медијација

Студијски модул – Еколошко право
Међународно еколошко право
Одговорност за еколошке штете

** Листу изборних предмета са другог модула чине сви наведени изборни предмети са преосталих модула (студент бира један од десет предмета)

Књига предмета

Школарина за мастер студије износи годишње 1.200  ЕВРА у динарској противвредности по средњем курсу НБС на дан уплате, од чега се приликом уписа уплаћује 240 ЕВРА, а остатак у осам месечних рата од по 120 ЕВРА, односно 1.100 ЕВРА ако се школарини исплати приликом уписа на студије.